استیل چیست

استیل چیست ؟

استیل چیست ؟ به آلیاژی که بر پایه آهن با کربن کمتر از 2٪ است ، استیل یا فولاد گفته می شود. بسته به نوع و مقدار سایر عناصر موجود در آن ، خصوصیات مکانیکی مانند سختی و شکل پذیری تعیین می شود. بنگاه ضایعاتی افشین در زمینه خریدار ضایعات آهن در خدمت مشتریان عزیز میباشد.

فولادهای ساده کربنی و آلیاژی چیست؟

فولادها به دو دسته تقسیم می شوند: کربن ساده و آلیاژ. در فولاد کربن ساده ، هیچ عنصری غیر از کربن و برخی از عناصر مشترک (مانند سیلیکون ، منگنز ، گوگرد و فسفر) وجود ندارد.
با افزودن برخی عناصر به آهن ، آلیاژهایی تولید می شوند که دارای خواص عالی هستند. به عنوان مثال ، با افزودن كروم به آهن ، فولاد ضد زنگ استیل یا استیل بدست می آید كه مقاومت بالایی در برابر خوردگی های مختلف دارد.

چه چیزی فولاد ضد زنگ استیل را ضد زنگ می کند؟

استیل وقتی حداقل 10.5٪ کروم داشته باشد ضد زنگ است. کروم ، هنگامی که با اکسیژن هوا ترکیب می شود ، اکسید کروم تشکیل می دهد که لایه ای بر روی فولاد ضد زنگ استیل تشکیل می دهد. این لایه قابل مشاهده نیست ، اما باعث می شود ارتباط بین هوا و فلز از بین رفته و استیل دست نخورده باقی بماند. کروم بیشتر و همچنین برخی دیگر از عناصر موجود در آلیاژ مانند نیکل و مولیبدن این لایه را تقویت کرده و خواص ضد خوردگی آن را افزایش می دهد.

فولادهای ساده کربنی و آلیاژی چیست

تفاوت استیل 304 با 316 چیست؟

استیل 304 حاوی 18٪ کروم و 8٪ نیکل است ، در حالی که استیل 316 حاوی 16٪ کروم ، 10٪ نیکل و 2٪ مولیبدن است. مولیبدن برای کمک به مقاومت در برابر خوردگی کلرید (مانند آب دریا) اضافه می شود.

آیا استیل های فولاد ضد زنگ جذب آهن ربا می شوند؟

نیکل حاوی سری 300 استیل جذب آهنربا نمی شود ، در حالی که نیکل سری 400 که حاوی نیکل نیست و فقط حاوی کروم است جذب آهنربا می شود.

حرف L بعد از نام فولاد ضد زنگ استیل (مانند 316L) چیست؟

حرف L کلمه Low کربن را نشان می دهد ، نشان می دهد که مقدار کربن در آلیاژ به کمتر از 0.03٪ کاهش یافته است. این میزان کم کربن باعث می شود که یک لایه اکسید محافظ پس از جوشکاری روی سطح باقی بماند.

آیا فولاد ضد زنگ استیل قابل بازیافت است؟
آیا فولاد ضد زنگ استیل قابل بازیافت است؟

ضد زنگ استیل 100٪ قابل بازیافت. ضایعات استیل ذوب شده و دوباره قالب می شوند. بین 68 تا 80 درصد تولید فولاد ضد زنگ استیل با بازیافت زباله انجام می شود.

آیا فولاد ضد زنگ استیل می تواند در دماهای بالا و پایین کار کند؟

بله ، فولاد ضد زنگ استیل مقاومت بسیار خوبی در برابر دمای بسیار بالا (تا 1000 درجه سانتیگراد) و بسیار کم (تا منفی 200 درجه سانتیگراد) دارد.

چه کسی استیل را نامگذاری کرده است ؟

انجمن آهن و فولاد آمریکا (AISI) اولین کسی بود که فولادهای ضد زنگ استیل را طبقه بندی و نامگذاری کرد و مشخصات فیزیکی و شیمیایی آنها و همچنین دستورالعمل های تولید را ارائه داد.

CK45 چه نوع فولادی است؟

یک فولاد ساده با کربن متوسط ​​(حدود 0.45٪) که بعضاً به دلیل قیمت پایین برای ساخت شافت پمپ استفاده می شود. به دلیل کم بودن کروم در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاوم نیست.

فولاد دوبلکس چیست؟

این نوع فولاد بین 19 تا 28٪ کروم و تا 5٪ مولیبدن دارد و مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی دارد و بنابراین بهترین گزینه برای ساخت قطعات در معرض خوردگی ناشی از آب دریا است.

فولاد ضد زنگ استیل چیست؟

نوعی فولاد آلیاژی است که درصد بیشتری از عناصر نیکل و کروم نسبت به سایر عناصر سازنده دارد. به طور کلی ، اگر مقدار کروم در فولاد بیش از 10.5٪ باشد ، به آن فولاد ضد زنگ استیل می گویند. این مقدار کروم باعث ایجاد یک لایه نازک روی فولاد در هنگام خوردگی می شود و این لایه از خوردگی بیشتر جلوگیری کرده و عملا باعث ترمیم خوردگی می شود. علاوه بر این ، کربن آن کمتر از 1.5 درصد است.

فولاد ضد زنگ استیل چیست؟

انواع گرید های استنلس استیل

سری 300 یا استیل نگیر ( غیر مغناطیسی ) : آلیاژ آهن ، کروم ، نیکل با کربن کمتر از 1/0 درصد .
سری 400 یا استیل بگیر ( مغناطیسی ) : آلیاژ آهن ، کروم با کربن کمتر از 1/0 درصد .

سری 300 و موارد کاربرد آن

304 رایجترین گرید استنلس استیل است که همان 8/18 کلاسیک می باشد .
316 بعد از 304 رایجترین گرید است و در صنایع غذایی و جراحی کاربرد دارد ، به علاوه آلیاژ مولیبدن موجود در آن از فرسایش جلوگیری می کند . همچنین بخاطر مقاومت زیاد در بربر کلر در مقایسه با گرید 304 در صنایع دریایی هم بکار می رود .

سری 400 و موارد کاربرد آن

410 مقاوم در برابر سایش است اما در برابر خوردگی مقاومت کمی دارد .
420 گرید مخصوص کارد و چنگال ، قابلیت پولیش خوبی دارد .
430 گرید مخصوص دکوراسیون است به عناون مثال در تزئینات داخلی اتومبیل کاربرد دارد . قابلیت شکل پذیری خوبی در درجه حرارت کم دارد و مقاوم در برابر خوردگی است .

خواص استنلس استیل

•    مقاوم در برابر خوردگی
•    ظاهر جذاب
•    مقاومت در برابر حرارت
•    به صورت کامل قابل بازیافت
•    عمر طولانی و مفید در قیاس با هزینه پرداختی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *