فلز برنج

فلز برنج

برنج که در انگلیسی با نام Brass شناخته می شود. آلیاژی است که از دو عنصر مس و روی تشکیل شده است. مقدار روی در فلز برنج بین 5 تا 40٪ متفاوت خواهد بود. این مقدار با توجه به کاربرد فلز برنج تعیین می شود. به عنوان مثال ، گلوله های برنجی با 30٪ روی در ساخت گلوله های سلاح گرم استفاده می شود. یا فلز برنج با 40٪ روی به طور گسترده ای در ساخت کشتی استفاده می شود. وقتی مقدار مس در ترکیب برنج زیاد باشد ، قیمت فلز برنج بسیار بیشتر خواهد شد ، در این صورت کیفیت برنج نیز تغییر خواهد کرد. بنگاه ضایعاتی افشین در زمینه خریدار ضایعات آهن در خدمت شما مشتریان عزیز میباشد.

باید بدانیم که اگر فلز برنج با عناصر دیگر ترکیب شود ، برنز تشکیل می شود. فلز برنج با 40٪ روی و 3.8٪ سرب را برنج سرب دار می نامند که به آن برنز معماری نیز می گویند. برنز حاوی قلع را برنز حاوی قلع و فسفر حاوی برنز را برنز فسفر می نامند. حال ، اگر فلز برنج حاوی عناصر اضافی مانند قلع ، آلومینیوم ، سیلیسیم ، منگنز ، نیکل ، سرب و خواهد بود ، در گروه برنج آلیاژی قرار می گیرد. تاریخچه استفاده از این فلز به دوران ماقبل تاریخ برمی گردد. بنابراین استفاده از فلز برنج ، مانند طلا ، آهن ، برنز و. قدمت آن به بیش از 3500 سال قبل از میلاد برمی گردد.

عوامل موثر بر قیمت فلز برنج

آنچه مسلم است این است که قیمت مقاطع برنجی مستقیماً به درصد مس استفاده شده در ساخت آنها بستگی دارد.

هرچه مقدار مس در آلیاژ برنج بیشتر باشد ، قیمت برنج نیز بالاتر خواهد بود. اگر مقدار مس در برنج کم باشد ، قیمت برنج زیاد نخواهد بود.

قیمت فلز برنج مانند قیمت سایر فلزات در بازار سهام و در بخش فلزات تعیین می شود. این میزان توسط عوامل مختلف تعیین می شود.

عوامل موثر بر قیمت فلز برنج

قیمت فلز برنج

با تغییر در بازار ارز و سایر بازارهای وابسته ، نوسانات زیادی در قیمت فلز برنج و فلز مس و .. وجود داشت. این تغییرات ، به ویژه در سال گذشته ، زمانی که بازار ارز بی ثبات بود ، باعث قیمت فلز برنج برای بالا رفتن در اواخر سال 1398 ، با وجود ویروس کرونا ، این روند صعودی تا حدودی تغییر جهت داد و روند نزولی را طی کرد. دلیل این کاهش قیمت نیز کاهش تقاضای مشتریان بود.

وجود ویروس کرونا در همه کشورها باعث شده است که بسیاری از صنایع تولیدی تولید فلزاتی مانند برنج ، روی ، مس و … را کاهش دهند. با کاهش تولید صنعتی ، نیاز به مواد اولیه مانند برنج ، مس و سایر فلزات نیز کاهش یافته است.

عامل تأثیرگذار دیگری که تأثیر زیادی روی قیمت فلز برنج و سایر فلزات دارد ، تغییر در قیمت دلار و سکه های طلا و ارز است که به دنبال آن قیمت فلز برنج ، ورق مس ، ورق برنج و … نیز تغییر می کند.

چه عواملی در قیمت فلز برنج در آینده تأثیرگذار است؟

لازم به ذکر است که در آینده ، با افزایش تولید و کاهش تقاضا ، ممکن است مقدار و موجودی فلز مس و برنج در بازار جهانی افزایش یابد ، بنابراین در نهایت قیمت فلز برنج و مس نیز کاهش می یابد.

از طرف دیگر ، کشورهای تولید کننده فلز معتقدند که با از بین بردن شیوع ویروس کرونا ، صنایع مختلف در تولید فلز برنج و سایر فلزات مانند مس و خود به رقابت می پردازند و این باعث کاهش قیمت فلز برنج می شود.

نوسانات قیمت در بازارهای جهانی کار در بخش فلزات را بسیار دشوار کرده است. لازم به ذکر است که افزایش قیمت فلزاتی مانند مس ، برنج و است لحظه ای است.

علاوه بر مشکلات مربوط به قیمت فلز برنج ، مشکل کمبود مقاطع مختلف برنج در بازار نیز وجود دارد ، زیرا همه ابعاد آن به راحتی در بازار کشور یافت نمی شود. البته با کاهش اندازه های مختلف برنج ، اندازه های کاهش یافته نیز قیمت فلز برنج را تغییر می دهند.

طبق نظرات مختلف ارائه شده در گزارش های بورس ، مسئله ظرفیت مازاد مشکلی است که همیشه بازار فلز برنج و سایر فلزات پرکاربرد را تحت تأثیر قرار می دهد. به ویژه در اواسط سال 2009 ، مازاد تولید فلز باعث کاهش قیمت برنج و سایر فلزات شد. اما امسال باید مطالعه ظرفیت بیش از حد فلزات متداول مانند مس و برنج را به بعد از تاج موکول کنیم.

قیمت فلز برنج

آنچه مشخص است این است که رکود اقتصادی چند ماهه تأثیر مخربی بر بازارهای برنج و مس و سایر فلزات و خرید و فروش مس و برنج داشته است.

پیش بینی شده است که در طولانی مدت ، با افزایش تقاضا برای ورقهای مس ، ورقهای برنجی ، برنجی و … بعد از 10 تا 20 سال ، تولید این فلزات نیز بسیار زیاد خواهد بود.

فلز برنج قابلیت انعطاف پذیری بیشتری نسبت به مس و روی دارد. با تغییر مقدار ترکیب مس و روی ، خواص برنج نیز تغییر می کند. وجود مس در ترکیب فلز برنج به این فلز خواص ضد میکروبی خوبی می بخشد و همین دلیل باعث شده فلز برنج برای ساخت دستگیره درب در اتاق های بیمارستان مناسب باشد.

بیشترین مورد استفاده برنج خاصیت مغناطیسی آن است که بازیافت آن را برای ما آسان می کند.

کاربرد آلیاژ برنج

کاربرد آلیاژ برنج

فلز برنج از رنگ زرد و طلایی زیبایی برخوردار است و همین امر آن را برای ساخت لوازم تزئینی مناسب کرده است. از طرف دیگر ، به دلیل اصطکاک کم در مغز ، از قفل نیز استفاده می شود. همچنین در سازها استفاده می شود زیرا از ویژگی های صوتی خوبی برخوردار است. به دلیل انعطاف پذیری بالا ، در ریخته گری کاربرد زیادی دارد.

از آلیاژهای برنج می توان در ساخت ، پیچ و مهره ، قطعات رشته ، ترمینال ، شیر آب ، انژکتور ، اتصالات لوله آب و … استفاده کرد.

برخی موارد استفاده از فلز برنج حتی قابل تصور نیست اما افرادی هستند که ماهرانه ماهیت جدیدی به این فلز می بخشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *