فرآوری ضایعات

فرآوری ضایعات

فرآوری ضایعات در واقع یکی از تخصص های مهم در فرآیند تولید شمش فولاد از ضایعات است. بدون شک به مهارت فرآیند جمع آوری بستگی دارد. شناخت تجهیزات آنها و توانایی ذاتی تجهیزات و اقدام سیستماتیک در فرآیند آماده سازی از جمله شرایطی است که رقابت پذیری مجموعه را افزایش می دهد و در شرایط سخت بازار می تواند مجموعه را در آستانه ورشکستگی نجات دهد و یا بالعکس. داشتن اطلاعات اولیه در زمینه تهیه، پردازش و تجهیز ضایعات پیش نیاز بقا در هر زمینه ای است.

دستگاه های آماده سازی ضایعات آهن

دیدگاه سنتی، کلیشه ای و غیرحرفه ای فرآوری ضایعات و تهیه ضایعات می تواند فاجعه آمیز باشد. ابتدا باید ضایعات و ترکیبات آن شناسایی شده و روش مناسب آماده سازی به طور مناسب اتخاذ شود.
اصل مهم بعدی در تهیه ضایعات یافتن ارزان ترین و سریع ترین راه برای رسیدن به هدف است. موارد زیادی وجود دارد که دستگاه های برش آهنی ضایعات و سنگین ضایعات در کارگاه موجود است، اما برای فشار کمتر به دستگاه های آماده سازی ضایعات آهن، ضایعات یک ماده سبک وزن است که با پرس ۵۰ کیلو واتی آماده به راحتی ذوب می شود. دستگاه هزار کیلووات انرژی مصرف می کند و به دلیل نازک بودن تیغه ها، فشار عمودی به فشار افقی و مخرب تغییر می کند و دستگاه دائماً آسیب می بیند. در نهایت به دلیل ناکارآمدی در فرآیند فرآوری، اکثر ضایعات حتی بدون فرآوری در کوره ها پر شدند. با توجه به این عوامل زمان ذوب استاندارد بسیار افزایش می یابد و در نتیجه مصرف برق و مواد مصرفی کوره ها و آلودگی زیاد فضا نتیجه کار خواهد بود. همه اینها به دلیل نبود دانش تخصصی و نبود تجهیزات مناسب در فرآیند پردازش است. برای اکثر دوستان در کارخانه های ذوب، این ها صحنه های آشنا هستند که به وضوح نیاز به بررسی دقیق فرآیند آماده سازی ضایعات را نشان می دهد.

در اینجا به معرفی چند دستگاه متداول و کاربرد آنها در مراحل تهیه اتو ضایعات می پردازم که امیدوارم مفید واقع شود.

قیچی ضایعات

قیچی ضایعات

قیچی های ضایعات عمدتا در مدل های قیچی ضایعات تا کروکودیلی هستند، مدل های قابل حمل قابل نصب بر روی بیل های ثابت و بیل های صنعتی که در دو مدل تیغه ای و مخزن تولید می شوند. مدل های حجیم ضایعات با دو باله جانبی و پرس با میز پرس باعث کاهش حجم اتاق های خودرو و اتوبوس می شود و در نهایت باک را با تیغه هایی با فشار ۴۰۰ تا ۷۰۰ تن در نوع سنگین ضایعات برش می دهد. مانند ریل های آهنی، تیرها و دال های ضخیم با بیل هایی در پشت تیغه ها خرد می شوند که معمولاً بین ۵۰۰ تا ۱۲۰۰ تن فشار می آورند.

مدل های خردکن قابل نصب بر روی بیل مکانیکی معمولاً سرعت بالایی ندارند و فقط برای مصارف خاص و برای برش قطعات سنگین و بزرگ مانند شاسی واگن قطار استفاده می شوند. قیچی تمساح را می توان برای بریدن کمک فنر و کپسول های انفجاری البته با رعایت نکات ایمنی استفاده کرد.

پرس ضایعات

مطبوعات ضایعات در پردازش آهن ضایعات یک دستگاه گسترده است که بیشتر از تجهیزات دیگر استفاده می شود. البته در خارج از ایران و کشورهای توسعه یافته تر ، چنین میزان استفاده از این دستگاه وجود ندارد. مطبوعات اغلب در کارگاه های مبدا یافت می شوند و وقت آزاد آنها کوچکتر و ساده تر است. در ایران ، به دلیل سوء استفاده از محموله ها با مطبوعات ، کارخانه ها ترجیح می دهند حمل و نقل عمده فروشی را خریداری کنند و روند فشار خط تولید را پردازش کنند. فشارهای بزرگتر و سریع تری وجود دارد. دستگاه مطبوعاتی حجم ضایعات را کاهش می دهد و چگالی ضایعات را افزایش می دهد و در نهایت میزان مصرف انرژی در اجاق گاز را حدود ۳۰ ٪ کاهش می دهد و راندمان بالایی را با مصرف انرژی کم ارائه می دهد ، که دلیل دیگری برای پذیرش این دستگاه در ایران است. در کارخانه ها ، تکنسین های ذوب معمولاً در پایان زمان ذوب برای کنترل میزان ذوب کربن از بلوک های جمع و جور استفاده می کنند.

به لطف تولید کنندگان مختلف ، ما مطبوعات مختلف ضایعات را در مدل های خوب این خودرو می بینیم ، اما در صورت عدم پیروی از نکات امنیتی که بیشتر شرکت های بزرگ را دنبال نمی کنند ، این دستگاه ها در حفظ و امنیت بسیار مشکل ساز هستند. واد و دستگاه های دست آخر در پردازش ضایعات استفاده می شود. معیارهای کیفیت قیمت برای راحتی اپراتور ، در دسترس بودن قطعات یدکی قابل مصرف و سهولت تعمیر و …سلامتی مخزن فشار. اگر مخزن فشار باز باشد یا ترامپ و سوراخ های پله ای شکسته یا پله ای داشته باشد ، تفاوت آن با ضایعات ذوب شده تفاوت چندانی ندارد ، بنابراین بررسی کنید که مخزن فشار قبل از خرید آن کیفیت است. ابعاد بلوک خروجی نیز برای بسیاری از کارخانه ها بسیار مهم است.

دستگاه خرد و فشرده کننده ضایعات

دستگاه خرد و فشرده کننده ضایعات رایجی در ایران نیستند، زیرا به دلیل ماهیت فرآیند جمع آوری ضایعات، ضایعات به عنوان ماشین یا یخچال کامل وجود ندارد و معمولاً پردازش اولیه انجام می شود. در کارگاه های کوچک و کاربردی. این مورد در کشورهای توسعه یافته نیست، جایی که چنین ضایعات به عنوان یک “بسته” وجود دارد. بنابراین اکثر فلزات غیرآهنی که می توانند سودآور باشند حذف می شوند اما از نظر کیفیت ضایعات سنگ شکن و خروجی کمپرسور ضایعات بهترین و همگن ترین نوع ضایعات است که آلودگی ذوب کمتری ایجاد می کند و خطری ندارد. از نفوذ مواد منفجره و کپسول های انفجاری برای ذوب شمش ها بهتر خواهند بود. در این سنگ شکن، ضایعات تقریباً تمام نیازهای اولیه پردازش ضایعات را شستشو، جدا کرده و پوشش می دهد.

دستگاه های شردر

دستگاه های شردر

دستگاه های شردر و ویژگی های سنگ شکن چکشی به شرح زیر است: سنگ شکن ضایعات با چگالی حدود ۳۰۰ گرم بر متر مکعب به صورت نور ضایعات (LMS) تا ۹۰۰ تا ۱۳۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب می تواند کیفیت ضایعات را افزایش دهد. این ماشین ها با طول ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر با کیفیت ترین بازیافت را انجام می دهند. جداسازی فلزات غیرآهنی توسط سیستم جریان گردابی (ECS) انجام می شود که عمدتاً آلومینیوم و سپس مس و دارای ارزش ذخیره شده هستند. سه خروجی اصلی فلزات آهنی، فلزات غیرآهنی و ضایعات هستند و توسط تسمه نقاله کار می کنند. آماده سازی کارهای ساختمانی برای نصب و راه اندازی ماشین آلات بونفیگ یولی حداقل و محدود به سطح بتنی است. خردکن فقط نیاز به اتصال به فونداسیون بتنی سه نقطه ای دارد و نیازی به ساخت و نصب اضافی نیست. لازم به ذکر است که سنگ شکن های چکشی را نباید با سنگ شکن ها اشتباه گرفت. با توجه به غیر استاندارد بودن ابعاد ضایعات فرآوری شده و کیفیت پایین تر و کثیف بودن دستگاه های چکش، ارزش آهن نهایی ضایعات کمتر بوده و قابل فرآوری و بسته بندی ضایعات نیست و هزینه های نگهداری نیز گران است.

مزایای استفاده از دستگاه های شردر بونفیگ یولی 

محفظه لودر خردکن شردر بونفیگ یولی برای بهینه سازی عملیات بازیافت طراحی شده است تا بتوان به طور مداوم آن را با ضایعات پر کرد.
یکی دیگر از مزایای استفاده از دستگاه های شردر بونفیگ یولی این است که سیستم عامل ها به صورت خودکار کنترل می شوند و از هرگونه خطر بارگذاری بیش از حد دستگاه جلوگیری می کنند.
چرخه عرضه به صورت الکترونیکی بر اساس حجم عرضه ضایعات تنظیم می شود. نیازی به فشار دادن خردکن ضایعات نیست.
حجم ضایعات در دوران شیردهی به طور خودکار با توجه به ابعاد محفظه پرکننده تنظیم می شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها